Ciągłe przesuwanie horyzontu pod wpływem Martyny Wojciechowskiej

Aktywna charytatywnie, podróżnik, prezenter telewizyjny, dziennikarz, autor książek, a przede wszystkim inspiracja dla wielu osób. Konfrontująca stereotypy o wielu miejscach i kulturach z ich rzeczywistym obrazem. Uświadamiające i dotykające czasami tematów tabu programy zmieniają pogląd na świat wielu widzów.  Zaistniała w szeregu dziedzin. Jej działalność nie ogranicza się do jednej, a stanowi szeroki wachlarz. Uważa, że niemożliwe nie istnieje oraz udowadnia to dzieląc się swoim życiem oraz wielu innych inspirujących osób, które dążyły i osiągały marzenia mimo niełatwej drogi i często nawet fizycznych ograniczeń. Uważając, że świat jest inspiracją samą w sobie, przekazuje tę pasję i ciągłą ciekawość z jego odkrywania innym.

Rozpoczęcie pierwszej podróży

Martyna Wojciechowska (ur. jako Marta Eliza Wojciechowska) urodziła się 28 września 1974 roku w Warszawie. W wieku dziecięcym trenowała gimnastykę artystyczną, która nie okazała się jedyną dziedziną sportową jakiej się podjęła. Od 17 roku życia posiada Międzynarodową Sportową Licencję Rajdową i Wyścigową na pojazdy dwu- i czterokołowe. Mając osiemnaście lat rozpoczęła pracę w agencji mody “Legenda”. Następnie była menedżerem w firmie Universal. Z wykształcenia jest ekonomistką. Odbyła również zaocznie studia zarządzania i marketingu. Zdobyła specjalizację z zarządzania zasobami ludzkimi. W 2005 roku obroniła z wyróżnieniem pracę końcową na podyplomowych studiach na Wyższej Szkole Zarządzania.

Przesuwając horyzont(y)

Wkrótce po pojawieniu się po raz pierwszy na okładce “Zwierciadło” w 1997 roku zaczęła tworzyć program o motocyklistach. Będąc zapalonym kierowcą rajdowym brała udział w m.in. Rajdzie Sahara- Dakar. Ukończyła go jako pierwsza Polka i kobieta z Europy Środkowo- Wschodniej. Poza pasją do motoryzacji z zamiłowaniem również nurkuje oraz podejmuje się sportów ekstremalnych takich jak wspinaczka wysokogórska. Realizowała projekt pt. “Korona Ziemi” tj. zdobycia najwyższych gór każdego z kontynentów. Szczyty zdobyte w trakcie projektu: Mont Blanc, Kilimandżaro, Aconcagua, Island Peak, Mount Everest, Denali, Elbrus (będąc w trzecim miesiącu ciąży), Masyw Vinsona, Piramida Carstensza. Przeciwności z jakimi musiała się mierzyć nie dotyczyły wyłącznie walki z żywiołem gór. W 2004 roku, na Islandii, w trakcie nagrań do serii “Misja Martyna” uległa poważnemu wypadkowi, w którym straciła bliskiego przyjaciela Rafała Łukaszewicza. Po złamaniu kręgosłupa, odbyciu rehabilitacji w sanatorium w Ciechocinku, dwa lata później zdobyła szczyt Mount Everest. Doświadczenia związane z tą wyprawą, lata przygotowań i historia zdobycia szczytu, opisane są w książce pt. “Przesunąć horyzont”.

Twórczość literacka

Nie jest to jedyna książka jej autorstwa. Jej twórczość obejmuje m.in. kilkanaście pozycji w serii “Kobieta na Krańcu Świata”. Są one często rozwinięciem popularnego programu telewizyjnego o tym samym tytule. Poza tą serią napisała również dwie serie dedykowane dzieciom tj. “Seria Dzieciaki Świata” oraz “Seria Zwierzaki Świata”. Pozostałe książki to m.in.:

  • „Zapiski (pod)różne”
  • „Etiopia. Ale czat!”
  • „Automaniaczka. Od rometa do rajdu Dakar”
  • „Misja Everest”.

Niejeden sezon, niejedna redakcja

Martyna Wojciechowska zrealizowała 10 sezonów programu podróżniczego “Kobieta na krańcu świata”. Jest to 83 odcinki dotyczące różnych krajów, kultur, zjawisk społecznych oraz przede wszystkim ludzi. Ponieważ to bohaterkom poświęcona jest największa uwaga oraz przybliżenie ich często niełatwych historii, które dowodzą jak silnymi są kobietami. Istotnym dla samej Martyny był odcinek realizowany w Tanzanii o dzieciach dotkniętych albinizmem. Straszne praktyki jakie stosowano wobec osób chorych na albinizm dopuszczały nawet okaleczanie. Odcinek, którego bohaterką jest Kabula Nkalango Mensaje, która straciła rękę w wyniku napadu, został przekształcony w dłuższą wersję filmu dokumentalnego. Z pomocą m.in. fundacji “Między niebem a ziemią” oraz zbiórek wspieranych przez widzów, Kabula zyskała szansę studiowania. Dodatkowo Martyna Wojciechowska przez 10 lat pełniła funkcję redaktor naczelnej magazynów “National Geographic Polska” oraz “National Geographic Traveler”. Była także redaktor naczelną polsko-angielskiego miesięcznika dla podróżujących „Kaleidoscope”.

Duża część życia i serca- działalność charytatywna

Zaangażowana w WWF Polska jako honorowa ambasadorka wsparła m.in. ochronę najstarszego parku narodowego w Afryce. Dodatkowo wspiera ochronę polskich rysi i uczestniczy w akcjach edukujących oraz zwiększających świadomość. W ramach członkostwa w Polskiej Akcji Humanitarnej angażowała się m.in. w pomoc dla uchodźców z Syrii. Zaangażowana również była w budowę kliniki hematologii dziecięcej “Przylądek Nadziei” we Wrocławiu. Popiera również różne akcje i kampanie społeczne jak np. fundacji “Kwiat Pustyni” przeciwko okaleczaniu dziewczynek i kobiet.